Tarihler 3 Kasım 2020’yi gösterir iken 2020 ABD Başkanlık seçimleri ve mali teşvik paketi ile ilgili görüşmelerin akıbeti daha belli değilken, uluslararası para piyasalarında ABD doları da değer kaybetmeye devam ediyor. Piyasa uzmanları Avrupa’da Koronavirüs salgınının henüz bitmemiş olmasının hatta vaka sayılarının hala artıyor olması sebebiyle oluşan kaygı yatırımcılar için pozisyon almayı zorlaştırdığını söylüyor.

ABD dolarının büyük başlıca para birimlerine karşı durumunu gösteren endeks, geçtiğimiz hafta son bir ayın en düşük noktasına geriledi. Aynı zamanda Euro/Dolar paritesi de bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Finansal uzman Yousef Abbasi piyasaları canlandırmayı amaçlayan mali teşvik paketi hakkında görüşmelerin tıkandığını belirtiyor.

Abbasi şöyle diyor, ”Seçimlerden çıkacak en iyimser senaryo Beyaz Saray’ı Joe Biden’ın kazanması ve senatonun da demokratlara geçmesi. Eğer olaylar bu şekilde gelişirse bir anda 2021 senesi için hacmi 4-5 trilyon dolara ulaşan bir teşvik paketi açıklanabilir ve Biden’ın altyapı ile yeşil enerji alanlarındaki planları da uygulamaya konabilir” dedi.

Türk Parası Ne Durumda?

Türk piyasasına baktığımızda ise Türk Lirasının, Amerikan Doları karşısında hala değer kaybettiğini görüyoruz.

Dolar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan yeni sıkılaştırma adımlarının gelebileceği beklentileri ile dün 8.4 seviyelerine geriledikten sonra bugün ABD seçim sonuçlarıyla ilgili küresel fiyatlamalarla paralel dalgalanıyor.

Borsa İstanbul ise seçimlerin etkisi ile %1’in üzerine yükseldi.

Seçimlerin beklenenden daha çekişmeli geçmesi üzerine kimi yatırımcı elindeki varlıkları sattı kimisi yeni varlıklar satın aldı. Kimi yatırımcının güvenli limanı değer kaybetti, kimi değerli liman ise değer kazandı.

ABD seçimlerinde başkanlığı Donald Trump’ın kazanacağı beklentisi ile birlikte Halkbank hisseleri %6 değer kazandı.

Senato’da çoğunluğu oluşturan Cumhuriyetçilerin lideri Kentucky Senatörü Mitch McConell, Cumhuriyetçi senatörlerin katıldığı toplantı sırasında, başkanlık seçimleri öncesinde teşvik paketi konusunda uzlaşma sağlanmamasını tavsiye ettiğini söyledi.

Bu önerinin medyaya sızması dolar üzerinde baskıyı artıran sebepler içinde gösteriliyor.

Finans uzmanları, yaşanan bu gelişmeler üzerine döviz piyasasının “bekle ve gör” şekline büründüğünü söylüyor.

Finans alanında uzman kişiler seçimden sonrası için benzer tahminler içerisinde olsalar bile en fazla kaygılandıkları konunun seçimden sonra belirsizlik ortamının oluşması olduğunu ifade ediyor.

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir