Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Finans dünyasının güvenli limanı olarak görülen altın, tüm yatırımcılar tarafından az çok bilinen bir yatırım aracıdır. Hatta geleneksel olarak da çoğu toplumda kendine yer bulur. Geçmişten günümüze değerli metal olarak önemini koruyan altın, günümüz finans dünyasının da en önemli enstrümanlarından biridir. Altın, finans dünyasında birçok alanda karşımıza çıkar ve fiyatını etkileyen çeşitli etmenler mevcuttur. Bu yazımızda altın fiyatlarını etkileyen faktörleri ele alacağız. Bu bakımdan Altın Ne Zaman Alınmalı? Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Altının uzun vadede kazandıracağı en çok bilinen finansal deyimlerden biridir. Bu altının güvenli liman olduğunu ve uzun zaman aralığında sürekli artacağına işarettir. Altın fiyat grafiği incelendiğinde bilhassa 2000’li yıllardan sonra fiyatını sürekli arttırarak günümüze ulaştığı söylenebilir. Kısa vadede ise altın fiyatlarında düşüşler gerçekleşebilmektedir. Şimdide altının düşmesine veya yükselmesine neden olan etmenlere değinelim.

1- Altına fazla talep olması altın fiyatını artırırken talebin düşmesi aynı şekilde altın fiyatlarını düşürür.

2- Altın belirsizlik ve kriz ortamlarını sever. Bu durumlarda değer kazanmaktadır.

3- Faizin düşmesi ile para birimlerinden ayrılmak isteyen yatırımcılar altına yönelir ve altın fiyatlarının artmasını sağlar.

4- Geleneksel olarak altına ilginin arttığı dönemlerde altın fiyatları yükselir.

5- Devletlerin çeşitli finans politikaları ve Merkez Bankalarının politikaları altın fiyatlarını yakından ilgilendirir.                                                                                                                                  

6- Dolar kurundaki artış altının da artmasına neden olmaktadır.

Altın Alış Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

Altın her ne kadar güvenli liman olsa da bir finansal ürün olduğu ve artabileceği gibi düşebileceği de unutulmamalıdır. Bu bakımdan diğer yatırım araçları gibi yakından takip edilmeli, en uygun zamanda alımı yapılmalıdır. Altın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar iş şunlardır:

1- Kuyumcu vb yerlerden altın alımlarında çeşitli belgelerin olmasına ve üretici firmanın patentinin olduğuna dikkat edilmelidir.

2- Çeşitli yollarla altın alımında fatura almaya özen gösterilmelidir.

3- Kriz dönemlerinden önce altın almanın uygun olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

4- FED ve ilgili diğer önemli kurumların uyguladığı finans politikaları yakından takip dilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir