Ayı Tuzağı Nedir Yatırım piyasalarına her geçen gün daha fazla kişi yatırım yapmaktadır. Ancak yatırım yapan tüm yatırımcılar yeterli bilgi seviyesinde değildir. Bu bakımdan birçok yatırımcı tarafından çeşitli zararlar yaşanmaktadır. Bu zararları şansa bağlamak doğru değildir. Zararların yaşanmasında bazen planda olmayan durumların gelişmesi etkili olurken bazen de büyük sermayedarlar tarafından kurulan çeşitli tuzaklar ve çeşitli borsa gerçekleri neden olmaktadır. Bunlara örnek olarak keriz silkeleme, ayı tuzağı ve boğa tuzağı verilebilir. Bu yazımızda ayı tuzağı (bear trap) üzerinde duracağız.

Ayı Tuzağı

Ayı Tuzağı Nedir Yatırım piyasaları küçük yatırımcıları zararlarla karşı karşıya bırakacak tuzaklarla doludur. Bu tuzaklardan biri de ayı tuzağıdır. Bu tuzak yeni yatırım yapmaya başlayan ve tecrübesiz yatırımcıların sıklıkla karşı karşıya kaldığı tuzaklardan biridir. Ayı tuzağı mantık olarak boğa tuzağının tersidir. Ayı tuzağı ile küçük yatırımcılar suni düşüşlerle paniğe uğratılarak ellerindeki hisse senetlerini ucuza elden çıkarırlar. Konuyu biraz daha açalım. Hisse senetleri değerlenirken büyük yatırımcılar ellerindeki hisse senetlerini satarak yukarı yönlü trendin yavaşlamasını ve trendin aşağıya doğru ivmelenmesini sağlar. Bunu gören küçük yatırımcılar panikle ellerindeki senetleri satar ve aşağı yönlü ivme daha da hızlanır. Sonuç olarak artış göstermesi gereken senetler ucuzlamış ve küçük yatırımcılar ellerindeki senetleri satmış olur. Ucuz olan senetler büyük yatırımcılar tarafından tekrar toplanır. Senetler talep görünce eskisinden de yukarı seviyelere çıkar. Böylelikle küçük yatırımcılar ayı tuzağına düşmüş ve büyük yatırımcılar daha çok kazanmış olur.

Ayı Tuzağı Seviyeleri

Ayı Tuzağı Nedir Ayı tuzağı çeşitli seviyelerden oluşur. Bunlar:

Seviye 1: Küçük yatırımcılar artan fiyatların belli bir seviyeye gelmesi ile fiyatların doygunluğa ulaştığı düşüncesine kapılır.

Seviye 2: Büyük sermayedarların ellerindeki hisse senetlerini satışa başlamasıyla piyasada panik havası meydana gelir.

Seviye 3: Trendin aşağıya doğru dönmesi ile tecrübesiz yatırımcılarda satışlara başlar ve düşüş ivmesi hızlanır.

Seviye 4: Aşağı trend hızla sürer ve hisseler çok ucuz seviyelere gelir.

Seviye 5: Hisselerin ucuzlamasıyla büyük yatırımcılara tekrar sahneye çıkar ve ucuz senetleri toplamaya başlar. Bu şekilde bu senetler tekrar yükselmeye başlar ve belli bir süre sonra eski seviyesinin de üstüne çıkar.

Sonuç olarak yatırım piyasalarında öncelikle sabırlı olmak oldukça önemlidir. Söylentilere göre değil analizlere ve teknik verilere göre hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir