Bir başarı öyküsü kolay kolay yazılmıyor. Yazabilmek için azim, disiplin ve inanç gerektiriyor. Bu özelliklere sahip insanlar da oldukça nadir. Bu yazımızda bu insanlardan birinin hayatını inceleyeceğiz; Steve Jobs. Adını duymayan kalmamıştır, adını duymayan varsa markası Apple’ı duymayan kalmamıştır. Gelin birlikte bu dahi ve bir o kadar da azimli adamın öyküsüne bakalım.

Steve Jobs Kaliforniya’da dünyaya gelen bir çocuktu. Çocukluğunda biyolojik ailesinin ondan en büyük beklentisi başarılı bir akademik hayattı. Steve derslerinin bazıları dışında büyük bir kısmına ise ilgi duymuyordu, onlara vakit ayırmıyordu. Ergenliğini bilgisayarlar, teknolojik aletler ile geçirdi. Arkadaşı Wozniak ile birlikte teknolojik araç gereçleri söküp takıyorlardı, geliştiriyorlardı. Steve Jobs üniversite birinci sınıfta okul hayatını sonlandırıyor. İlk bilgisayarları olan Apple 1’i de Wozniak ile birlikte hayata geçirdiler. Bu başarıları onları daha da ateşledi. Apple 2 için harekete geçtiler ve Apple 2 eyalet ve ülke genelinde büyük satış rakamlarına ulaştı. Jobs milyoner oldu. Ardından geçen birkaç yıl sonra Jobs hayatının talihsizliği ile karşılaştı; Pepsi’nin yöneticisi John’u Apple’a yönetici olarak başlattıktan sonra geçen yıllarda aralarında tahammülsüzlük başladı. O yıllarda bir genel kurul toplantısında Jobs’ı kendi kurduğu şirketten İhraç ettiler.

Her başarı öyküsü mutlaka bir başarısızlık da içinde bulundurur. Steve Jobs hikayesine bir animasyon stüdyosunu satın alarak devam ediyor. Star Wars’ın yönetmeninin kendi kendini bile çeviremeyen animasyon stüdyosunu idare etmeye çalışarak on sene geçiyor. Ve stüdyo ilk başarısını on sene sonra Toy Story ile yakalıyor. Steve Jobs daha sonra NeTX adlı teknoloji firmasını kuruyor. Ama finansal bir faciadan öteye gitmiyor. Apple NeTX şirketini satın aldığı sıralarda Steve Jobs’da Apple yönetiminde göreve başlıyor. İlerleyen birkaç yıl içinde CEO olarak görev yapan Jobs daha sonrasında şirketin asıl patronu olarak ait olduğu yere tekrar geri dönüyor.

Şirketin ve Steve Jobs’ın da ikinci dönemi burada başlıyor. Apple şirketi en başarılı ürünlerini tasarlarken Jobs da başarılı bir yönetim ile şirketini ve kendini teknoloji alanında zirveye taşıyordu. iMac, iPad gibi ürünler bu dönemde satışa sunuldu ve büyük ses getirdiler. Halen de şirket günümüzün teknoloji zirvesinde yerini koruyor.

Bunun gibi ilham veren öykülerimizi görüntülemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir