Bileşik Faiz Formülü Nedir Yatırımcılar tarafından tercih edilen para kazanma yöntemlerinden biri de vadeli mevduat hesabıdır. Bu yöntemle parasını ilgili kuruma yatıran yatırımcı çeşitli şekillerle hesaplanan faiz oranlarıyla kazanç elde edebilir. Faizin genel mantığı sermayeye sahip olan bir kişi veya kurumun bu sermayesini bir kişi veya kuruma ödünç vermesi ve bunun karşılığında belli bir periyotta, parça parça verdiği sermayeden daha fazlasını geri almasıdır. Faizin hesaplanmasında basit faiz veya bileşik faiz hesaplama yöntemleri kullanılır. Bu yazımızın konusu olan bileşik faize geçmeden önce kısaca basit faize de değinelim.

Basit Faiz Nedir?

Faiz denilince akla ilk gelen basit faiz uygulamasıdır. Basit faiz ana faiz yöntemidir. Bu yöntemle faiz hesaplaması yapılırken yatırılan anapara üzerinden hesaplama yapılır. Önemli olan husus elde edilen kazancın anaparaya eklenmemesi ve ilgili dönem boyunca hesaplamanın anapara üzerinden devam etmesidir.

Basit Faiz Hesaplama

Basit faiz hesaplaması yapılırken kullanılan formül aşağıdaki şekildedir.

Basit Faiz Formülü = Anapara x Faiz Oranı x Vade

Bu formülü oturması bakımından bir örnek üzerinden açıklayalım. Sahip olduğunuz 50.000 TL’yi %10 faiz oranıyla 2 yıllık basit faize bıraktığınızı varsayalım. Bu halde basit faiz şöyle hesaplanır.

Basit Faiz = 50000 x %10 x 2 = 10.000 TL

Yani 50.000 ile %10 faiz oranıyla 2 yılda 10.000 TL basit faiz getirisi olurken 1 yıldaki getiri 5.000 TL olmaktadır.

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik Faiz Formülü Nedir Bileşik faiz yöntemi ile faiz hesaplanırken uygulanan faiz oranıyla elde edilen kazanç anaparaya ilave edilir. Daha sonraki süreçte faiz, anaparaya ilave edilen kazanç miktarının da eklenmesi ile yapılır. Basit faizle karşılaştıracak olursak basit faizde sadece anapara üzerinden uygulanan faiz, bileşik faizde kazanılan miktarında anaparaya eklenmesiyle vade boyunca devam eder.

Bileşik Faiz Hesaplama

Bileşik Faiz Formülü Nedir Bileşik faizi hesaplarken aşağıdaki formülü kullanabiliriz.

Bileşik Faiz = Anapara x (1+ Faiz Oranı)Dönem Sayısı – Anapara

Formülü bir örnek üzerinden açıklayalım. Elinizdeki 30000 Tl’yi %5 faiz oranıyla 3 yıllık bileşik faize yatırdığınızı düşünelim. Bu durumda bileşik faiz şu şekilde hesaplanır.

Bileşik Faiz = 30000 x (1+ %5)3 – 30000 = 4.728,75 Tl Özetle 30000 ile %5 faiz oranıyla 3 yılda 4.728,75 Tl bileşik faiz getirisi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir