Borsada düzeltme Fiyatların yönünün kısa süreli ters yöne dönüp tekrar aynı yöne doğru hareket etmesidir. Farklı bir tanım arıyorsak eğer düzeltme borsa sektöründe finans uzmanları tarafından genelde bir hisse senedinin, borsa sektöründeki %10 oranında bir düşüş görmesi olarak tanımlanır. Bu teknik düzeltmelerin sebebi, piyasadaki aşırı şişmeler olarak görülür. Bu aşırı şişmelerden daha hemen düşüşler yaşanır. Eğer ki örnek vermek gerekirse bir hisse senedinin şişmelerinin ardından değeri %13 düşebilir. Yatırımcıların büyük bir kısmı piyasada gerçekleşen düzeltmelerden endişe duyar paniğe kapılarak işlem gerçekleştirirler. Bu durumun en büyük sebebi düzeltmelerin önceden tahmin edilememesidir. Borsa jargonları arasında bulunan keriz silkeleme en çok bu düzeltme zamanlarında ortaya çıkarak küçük yatırımcıların zarara uğramasına sebep olur. Fiyatları düşmeye başlayan hisseye sahip bir küçük yatırımcı, fiyatların daha da düşeceğini zannederek elindeki hisseyi düşük fiyattan satar ve zarara girer.

Piyasada görülen düzeltmeler bir çok faktör tarafından gerçekleşebilir. Şirket problemleri, küresel çapta ekonomik gelişmeler gibi bir çok faktör piyasadaki varlıklarda düzeltme yaşanmasına sebep olabilir. Piyasada bulunan bütün varlıklar düzeltmeden etkilenebilir.

Borsada Düzeltme

Borsada gerçekleşen düzeltmenin ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği, ne kadar etkili olacağını tahmin edebilmek neredeyse imkansızdır. Kimi düzeltme aylarca sürerken kimi düzeltme ise yalnızca birkaç saat sürebilir. Ancak borsada çoğu düzeltme birkaç saat ile birkaç hafta arasında değişiyor.

Düzeltme sonralarında bakıldığında hasar çok büyük gibi görünebilir fakat kimi zaman düzeltme fiyatların sağlığı açısından daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Hatta kimi finans uzmanları fiyat seviyelerini sağlıklı bir seviyeye getirebilmek için düzeltmeleri araç olarak görürler. Birçok yatırımcıya sorulduğunda piyasada görülen düzeltme büyük bir yatırım fırsatıdır. Sebebine baktığımızda düşük fiyatlardan hisse alabilme imkanıdır.

Borsa sektöründe gerçekleşen bu düzeltmeler yatırımcıların uyanık durmasını ve piyasayı sürekli izlemelerini gerekli kılar. Yatırımcılar daha bilinçli hareket eder. Yatırımcıların borsanın işleyişini ve doğasını daha iyi kavramalarını sağlar. Büyük resme bakmayı öğrenen yatırımcılar için düzeltme olsa da olmasa da bilinçli yatırımlar yaparak kar elde etmeye devam edeceklerdir.

Bu yazı gibi bilinçlendiren diğer yazılarımız için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir