Dünya bankası nedir? Dünya Bankası ilk defa 1946 yılında Uluslararası Yeniden yapılandırma ve Kalkınma Bankası adı ile kurulmuştur. Bu ismi almasının sebebi İkinci Dünya Savaşı sonrasında büyük zarar gören ülkeleri desteklemek ve altyapılarını tekrar inşa etmek niyeti ile kurulmuş olmasıdır. Bu açıdan kuruluş amacı olarak iyi düşünülmüş bir kurum diyebiliriz. İlk başlarda kurumun ortaya çıkarılmasında İkinci Dünya Savaşı ve etkileri ön plana çıksa da sonraki yıllarda Dünya Bankası amacını yola çıktığına benzer bir felsefede güncelleyerek projelerine devam etmiştir. Ülkelerdeki yoksulluğu ortadan kaldırmak, Yoksul ülkelerdeki insanlarda uzun süre geri ödeme beklenmeyen krediler vermek, düşük faizli krediler vermek, Hibeler vermek yaptığı çalışmalardan bazılarıdır.

              Sonraki yıllarda bankanın adı Dünya Bankası olarak değiştirilmiştir. Dünya Bankası ve IMF birbirlerini tamamlayıcı görev yapmaktadırlar. Amerikan Devlet Başkanı olarak görev yapan Trump’ın önerisi ile göreve gelen David Malpass’tır. Şu anda dünya üzerindeki devletlerin içinden 188 tanesi Dünya Bankası üyesidir. Bahsettiğimiz üye devletlerden 11 tanesi banka sermayesinin 55%’ini elinde tutmaktadır.

              David Malpass başkanlığındaki Dünya Bankası’nın asıl amacı gelişmekte olan ya da yoksul dünya ülkelerine destek olmaktır. Yoksul ülkelerde yaşam süren insanları daha iyi bir ekonomik seviyeye ulaştırarak onların refah seviyesini de arttırmak Dünya Bankası’nın görevleri arasında yer alır. Banka kurulduğundan bu yana 1000’in üzerinde proje yaratmıştır.

              Dünya Bankası nedir sorusunu cevapladık; peki bu Dünya Bankası ne yapar? Düşük faizli krediler ve hibeler vermiş olmak da Dünya Bankası’nın geçmişte yaptığı projeler arasındadır. Dünya Bankası’nın verdiği krediler 30-40 yıllık olabilir. Düşük faizli, bir süreliğine geri ödemesiz krediler de verdiği de görülmüştür. Orta ve uzun vadeli hedefleri olan Dünya Bankası 2030 yılına kadar dünya üzerindeki yoksulluğu büyük ölçüde ortadan kaldırmayı planlamaktadır. Gelişmiş ülkelerin sayısını arttırmak da Dünya Bankasının hedefleri arasında yer almaktadır.

              Dünya Bankasının Türkiye şubesi var mı?

Uluslararası çalışan Dünya Bankası birçok ülkede açtığı gibi Türkiye’de de bir şube açmıştır. Ankara açtığı şube ile birlikte Türkiye projelerini yürütmektedir. Türkiye şubesi Hazine ve Maliye bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortak projelerde finansman desteği de sağlıyor.

Daha fazla bunun gibi bilgilendirici yazılarımız için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir