Günümüzde dünya üzerinde yedi milyardan fazla insan yaşamaktadır. İnsanlık tarihinde milyarlarca insan arasından sıyrılmayı, kendini öne çıkarmayı başarmış ve hala başaran insanlar vardır. Bu insanların hepsinin birbirinden farklı noktaları vardır. Her birinin ayrı yetenekleri vardır. Fakat kendini diğerlerinden öne çıkarmayı başaran bu insanların da kendi içlerinde bir ortak noktası vardır; Girişimcilik. Bu yazımızın konusu her girişimcide olması gereken özellikler.

Girişimcilik her insanda olmayan ve olduğunda da hem bireyin kendi hayatında hem de içinde bulunduğu topluma, zamana yön verene önemli bir karakteristik özelliktir. Şimdi gelin birlikte bir girişimcide olmazsa olmaz nitelikleri inceleyelim.

  1. Motivasyon

Motivasyon insan ruhunun adeta yakıtıdır. Tüm gücümüz tükendiğinde bir adım daha attıran, kimse inanmıyorken inandığımız hedef için savaşmamızı sağlayan, hedeflerimize ulaştığımızda daha yüksek hedefler koymamızı sağlayan güçtür. Motivasyon bu yüzden bir girişimcinin olmazsa olmazıdır.

2. Özgüven

Kendisini diğer insanlar arasında öne çıkarmayı başarmak isteyen her kim olursa olsun özgüven sahibi olması ve de risk alabilecek cesareti kendinde bulması gerekir. Kendine inanmayan bir bireyin diğerlerinin arasında fark yaratması mümkün değildir. Girişimci olabilmemiz için ilk önce koyduğumuz hedefleri başaracak gücü ve inancı kendimizde bulabilmemiz gerekir.

3. İleri Görüşlülük

Ulaşılması zor konumlara gelen girişimcilere baktığımız zaman hep şunu görürüz; bu insanlar içinde bulundukları zamanın ilerisini görmüşlerdir. Yatırımlarını gelecekte değer kazanacak alanlara yapmışlardır. Geleceğe dokunmak isteyenler geleceğin ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilmeli ve de tahmin etmek için çaba sarf etmelidir.

4. Zaman Yönetimi

Başarılı girişimcilerin günleri diğer insanlardan farklı olarak yirmi beş ya da otuz saat değildir. Onlar yirmi dört saatlerinin her bir dakikasına ayrı önem vererek yaşarlar. Zamanınızı iyi kullanmayı öğrendiğiniz zaman kendinizdeki ve hayatınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

5. Finansal Bilgi

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz fikirlerin başarıya ulaşabilmesi için arka planda kesinlikle onları finansal bilginiz ile desteklemelisiniz. Birçok kaliteli fikir yeterli finansal bilgi birikiminden uzakta hayata geçirildiği için yitip gitmiştir. Fikirlerinizi diğer insanlara nasıl satarsınız? Ne kadar bir maliyet ile hayata geçirebilirsiniz? Gibi soruların önceden sorulmuş olması ve cevaplarının alınmış olması gerekir.

6. Yönetim Becerisi

Eğer fikirlerinizi hayata geçirmeyi başardıysanız. Bu fikirleri hayatta tutabilmek için gerekli lider sıfatına da sahip olmanız gerekiyor. Bir ekibiniz var ise o ekibi yönetmek için yönetim becerisine sahip olmanız yine başarılı bir girişimci olmanız için sahip olmanız gereken özelliklerden.

7. Hırslı Olmak

Hırslı olmak iş dünyasına girildiği zaman kaçınılmaz bir gereklilik haline gelecektir. Piyasadaki rakipleriniz ile rekabet halinde olmanız durumunda ya da piyasada rakibiniz yok ise yine kendinizle rekabet halinizde iken en çok işinize yarayacak özellik hırslı olmaktır.

8. İletişim Becerisi

Liderlik özelliğinin içinde de sayabileceğimiz bir özellik olan iletişim becerisi, aslında sosyal bir canlı olan her insan için sahip olunması gereken bir özellik. Özellikle insanları yönetmek, motive tutmak gibi iletişim gerektiren alanlarda iletişim beceresi daha da ön plana çıkıyor. Bu sebeple her girişimci iletişim becerilerini geliştirmelidir.

              Yukarıda saydığımız her girişimcide olması gereken özellikler sizde de varsa eğer fikirlerinizi hayata geçirmek için yalnızca bir adımınız kalmış demektir.

Sitemizdeki diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunun gibi girişimcilikle ilgili alanlarda diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir