Birikiminiz var ve bu birikiminizin enflasyonla, finansal diğer sebeplerle değer kaybetmesin mi istiyorsunuz? Bu durumda herkesin aklına yatırım yapmak gelecektir. Paranızın durduğu yerde değer kaybetmemesini istiyorsanız gün geçtikçe değer kazanacak finansal varlıklara yatırım yapmanız doğru olacaktır. Bu finansal varlıklardan ilk aklımıza gelen genelde altın oluyor. Altın fiyatları da giderek yükselmeye başladığı için yatırım yapmak isteyenler alternatif yatırım araçlarını araştırmaya başladı. Alternatif olarak Gümüşe yatırım sunduğu avantajlar sebebi ile tercih ediliyor.

Bu yazımızda gelin birlikte gümüşün yatırım için sunduğu avantajlara bakalım.

  1. Global Anlamda Gümüşe Olan Talep Giderek Artıyor

Dünya çapında gümüşe olan talep her geçen gün giderek artıyor. Darphaneler rekor satışlara imza atıyor. Dünya en çok Çin ve Hindistan gibi nüfusu yüksek ülkeler de gümüş talebinin çok daha fazla olması dikkat çekiyor. Hem endüstriyel hem de kültürel anlamda gümüş kullanımı her geçen gün artıyor.

2. Endüstriyel Anlamda Gümüş Kullanımı Artıyor

Endüstriyel anlamda gümüş kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Çünkü kullandığımız birçok üründe gümüş kullanılıyor. Tıbbi aletler, elektronik aletler, cep telefonu, mutfak eşyaları gibi farklı alanlarda hep gümüşün kullanıldığı alanlardır. Elektriği iyi iletir, termal olarak da yansıtıcı ve iletkendir.

3. Gümüş Stokları da Gittikçe Azalıyor

Gümüşün hem endüstriyel hem de kültürel anlamda tercihin artmasıyla birlikte stokları da doğal olarak azalmaya başladı. Elinde gümüş bulunan yatırımcılar bu durumda gümüşe yatırım yapanlar avantajlı konuma sahip oluyor.

4. Boğa Rallisinde Gümüş Avantaj Sağlıyor

Gümüş piyasası diğer finansal varlıklara göre daha küçük bir piyasadır. Ve gümüş piyasasında volatilite yüksek olduğu için ayı piyasası görüldüğünde gümüş altından daha fazla düşer. Yine boğa piyasası görüldüğünde ise altına göre çok daha fazla yükselir. Bu açıdan da altına göre daha avantajlıdır.

5. İhtiyacınız Olduğu Zaman Nakde Çevirmek Daha Kolaydır

Olurda nakit paraya ihtiyacınız olursa elinizdeki gümüş yatırımını nakit paraya çevirmeniz altını bozdurmanıza nazaran daha kolay olacaktır. Gümüş başlı başına bir paradır. Diğer yaygın para birimleri kadar kullanılmasa da tarihte altından daha önce para olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yazımız gibi daha fazla bilgi içeren yazımızı okumak istiyorsanız eğer buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir