Kaynaklarda tam adı TCMB olarak de geçen halk adıyla Merkez Bankası nedir, görevleri ve yetkileri nedir? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Merkez Bankası Türkiye’nin tüm para ve döviz politikalarını belirleyen, bunları denetleyen kurumdur. Ayrıca bu kurum para dolaşımını ve likidetisini de yürüten kurumdur. TCMB bağımsız bir kamu finans kuruluşudur. Para basma yetkisi de bulunan TCMB’ye devlet adına bu yetkiyi veren TBMM’dir. Hazine denetimi altında basılan madeni paralar da TCMB denetimi ile piyasaya sürülür.

11 Haziran 1930 yılında kurulan TCMB il olarak bir anonim şirket olarak kuruldu. TCMB 1211 sayılı kanun kapsamında özel hukuk kurallarına tabi oluyor. Merkez Bankası hisselerinin %51’i Devlet hazinesine ayrılıp geri kalan kısmı Türk vatandaşı gerçek ve tüzel kişilere, Türkiye merkezli finansal firmalara, ulusal bankalara, yabancı bankalara ayrılmıştır.

Yukarıda hakkında bilgiler verdiğimiz TCMB’ye tanınan yetkiler ve sorumlu tutulan görev alanları nelerdir gelin onlara birlikte bakalım.

Ülkelerin ekonomisinin sağlam adımlarla ilerlemesi için finansal açıdan denetlenmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlardan bir tanesi de enflasyonun kontrol altında tutulmasıdır. Enflasyonun kontrol altında tutulmadığı hallerde kişilerin alım gücü ile birlikte refah seviyesi düşer, bu da hem kişileri hem devleti baskı altına sokarak olumsuz durumlara yol açacaktır. Bu yüzden Merkez Bankasına enflasyonu kontrol altında tutma sorumluluğu verilmiştir. Döviz ve para piyasasını kontrol altında tutmak da TCMB’nin sorumluluğu altındadır.

Ülkelerde para akışı da sorunsuz ilerlemeli ve piyasada likidite de sağlanmalı. Bu da TCMB’nin görev alanına giren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya para arz etmek, piyasada akışkanlık yani diğer adıyla likidite sağlamak TCMB yetki ve görev alanına giriyor.

Günümüzde ülkelerin ekonomisinin ciddi ölçüde büyük bir kısmı döviz rezervlerinden ve ülke rezervlerinden oluşuyor. Bu rezervlerin güvenliği sağlanmalı. Güvenliğini sağlama görevi TCMB’nin görev alanına giriyor. Aynı şekilde bu rezervlerin doğru ve ülke ekonomisi açısından sağlıklı kullanımı da gerekir. Yine bu görevi de TCMB yerine getiriyor.

Ülkede para akışının başarılı bir şekilde sağlanması için ödeme yöntemlerinin de sorunsuz bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu ödeme yöntemlerinin denetimi TCMB tarafından yerine getiriliyor.

Bu şekilde finans anlamında bilgilendirici yazılarımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir