Pfizer aşısı Son aylarda Almanya ekonomisine güveni azalan yatırımcıların güveni Kasım ayında da azaldı. Zew’in oluşturduğu beklentiler endeksi art arda ikinci kez düştü.

Almanya ekonomisinde toparlanmak için olan yatırımcı güveni, giderek artan Covid-19 vakaları sebebi ile işletmelere getirilmiş olan kısıtlamalardan olumsuz yönde etkilendi.

ZEW beklenti endeksi de Kasım’da art arda ikinci kez düşüş gösterdi. Gösterge 39.0 ile Nisan ayından bu zamana dek en düşük değeri almış oldu. Söz konusu olan dönemde Covid-19’un ilk dalgası Almanya’nın en büyük ekonomisine sert bir darbe vurmuştu.

Söz konusu düşüş geçici olabilir. Anket sonuçları Pfizer aşısının açıklandığı günden önce yapıldı. Pfizer aşısının başarılı sonuçlarının açıklanmasının ardından piyasalarda ralli yaşandı. Hatta DAX endeksi Mayıs ayından bu yana en güçlü yükselişini aşı açıklamasından hemen sonra gerçekleştirdi.

David Madden yaptığı açıklamasında, Pfizer aşısının başarı oranı açıklamasının ardından uzun senelerdir piyasalarda bu şekilde bir hareketlilik görülmediğini, hatta kimi havayolu şirket hisselerinin yüzde 20 artış gösterdiğinden bahsetti. Yaşanan ralliye ünlü konaklama şirketlerinin de katıldığını dile getiren Madden, Covid-19 sebebi ile bu şirketlerin uzun bir aranın ardından pfizer aşısı ile kayıplarını kazanca çevirdiğini söyledi.

Yine de aşının Almanya ekonomisini toparlaması açısından zaman alacak çünkü İmalat ve dağıtım aşamaları da zaman alacak. Bu sebepten dolayı sosyal ve ticari işletmelere getirilen sınırlamalar hala devam ediyor. Pandeminin ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etki uzun sürebilir.

ZEW’in cari koşullar endeksi -59.5 değerinden -64.3 değerine geriledi.

Ülkelerde pandeminin yarattığı olumsuz etki sebebi ile işsizlik artıyor. Şirketler ayakta kalmakta zorlanıyor ve şirketler arasından en çok zorlanan şirketler de hizmet sektöründe bulunan şirketler olarak görünüyor. Bu arada Avrupa Komisyonu Euro bölgesi için 2021 büyüme hakkında tahminini düşürmüş bulunuyor. Hükümetler de desteği arttırıyor.

Zaten Avrupa Merkez Bankası da (AMB) yüksek bir olasılık ile daha fazla teşvike ihtiyaç duyulacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

bunun gibi bilgilendirici diğer yazılarımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir